Jak prawidłowo wybrać i nosić plecak szkolny – 8 zasad

Jaki plecak wybrać, aby był wygodny w noszeniu i nie bolały plecy? Wśród wielu modeli nietrudno się zgubić, dlatego specjaliści Kite opracowali zasady wyboru idealnej opcji. Podamy 8 wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni plecak.
Zasada nr 1
Zasada nr 2
Zasada nr 3
Zasada nr 4
Zasada nr 5
Zasada nr 6
Zasada nr 7
Zasada nr 8

Anatomicznie ukształtowane plecy z miękkimi wstawkami wspierającymi postawę
Jest to pierwsza rzecz, na którą ludzie zwracają uwagę przy zakupie plecaka. Anatomicznie ukształtowane plecy powtarzają naturalny kształt kręgosłupa i zmniejszają obciążenie pleców, szczególnie podczas długotrwałego użytkowania. Utrzymuje plecy w naturalnej postawie i przyzwyczaja nie garbić się. Każdy plecak szkolny Kite Ortopedic ma anatomicznie ukształtowane plecy

Szerokie anatomiczne ukształtowane szelki w kształcie litery S
Zapewniają dopasowanie plecaka na ramionach. Dzięki temu, że ich szerokość wynosi co najmniej 5 cm, nie uciskają ramion, a kształt litery S nie pozwala im zsuwać się podczas ruchu. Rozstaw 4 cm pomiędzy szelkami w miejscu wszycia do plecaka pozwala nie ocierać szyi.

Pasy piersiowe i biodrowe
Ważne, aby plecak do szkoły podstawowej zawierał te elementy. Paski mocno trzymają plecak i zapobiegają zwisaniu z boku na bok podczas ruchu. Przyczyniają się do równomiernego rozłożenia obciążenia na każdy odcinek kręgosłupa.

Rozmiar i waga plecaka
Ze względu na specyfikę sylwetki i różny wzrost dzieci nie da się stworzyć plecaka o uniwersalnych parametrach dla każdego. Dlatego przy przymierzaniu należy przestrzegać następujących zasad: dno plecaka powinno znajdować się 4 cm poniżej pasa, a górna krawędź powinna znajdować się na wysokości ramion. Pasy ramienne pomogą idealnie dopasować plecak do ciała ucznia. Zwróć uwagę na rozmiar produktu, który jest wskazany na etykiecie. Powinien odpowiadać parametrom wzrostu dziecka.Waga pustego plecaka powinna wynosić do 1 kg, a pełnego nie powinna przekraczać 10% masy ciała dziecka.

Przegródki do książek
Utrzymują podręczniki i pilnują porządku w plecaku. Ciężkie podręczniki są umieszczone bliżej pleców, dzięki czemu plecak jak najmniej zwisa z boku na bok i utrzymuje równowagę ciała podczas ruchu.

Elementy odblaskowe ze wszystkich stron
Sprawiają, że dziecko jest widoczne na drodze w ciemna porę doby. Specjalna powłoka na elementach odbija strumień światła z reflektorów samochodowych i latarni.

Ważne jest prawidłowe noszenie plecaka
Mianowicie: na dwóch szelkach z zapinanym paskiem piersiowym. Noszenie jednego pasa prowadzi do ucisku zakończeń nerwowych, ucisku kręgów i rozwoju skoliozy.

Prawidłowo zakładaj i zdejmuj plecak
Plecak szkolny waży od 1 kg i więcej, dlatego naucz dziecko zakładania i zdejmowania plecaka z wysokiej powierzchni. Dzięki temu ciężar plecaka od razu równomiernie rozdziela się na ramionach i rozkłada się na plecach. Jeśli w pobliżu nie ma odpowiedniej powierzchni, użyj alternatywnej metody. Podnieś plecak za górny uchwyt na wysokość kolan, oprzyj go na udzie i naprzemiennie wsuwaj ręce w szelki.